Jest to dworek piętrowy, zbudowany na planie prostokąta. Dach pokryty karpiówką, czterospadowy. Obiekt wyróżnia typowa dla tej epoki, klasyczna kolumnada wspierająca trójkątny fronton. Budynek został wyremontowany w 1974 roku, w tym czasie wymieniony został dach. Obiekt zapisany jest w rejestrze zabytków, jako zespół dworski z 2 połowy XIX w, 1913 r., nr rej.: 140/A z 15.06.1985.
Wieś Głębokie leży po wschodniej stronie jeziora Gopła. Właścicielami wsi w XV/XVI wieku byli Głęboccy; do roku 1818 Magdalena von Zaborowska; po niej Konstancja z domu Zaborowska do 1829 roku oraz jej potomkowie z rodu Jeżewskich, następnie Władysław von Hulewicz z domu Zawisza Czarny w roku 1895; rodzina Twardowskich od 1902 roku. W 1913 r. Tadeusz Twardowski wybudował tu dwukondygnacyjny dwór. Zmechanizował majątek, plony z pól były dostarczane wagonikami, miał nawet własne lądowisko dla samolotu. Od 1939 r. do końca wojny właścicielem był Hans Guderian. W 1946 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Od 1972 r. użytkownikiem był PGR Kobylniki-Piaski.
Heinz Wilhelm Guderian (1888-1954) uznawany jest za wybitnego niemieckiego dowódcę wojsk pancernych. To jemu przypisuje się idea wojny błyskawicznej czyli Blitzkriegu, generał, inspektor wojsk pancernych i Szef Sztabu Generalnego. Po inwazji na Polskę wiele posiadłości w tym Głębokie zostało zajętych przez rząd niemiecki. Hitler usiłując wzbudzić lojalność wśród kluczowych dowódców ofiarował im dary finansowe. Po sukcesie w Polsce Guderian, który pomimo, że często miewał konflikty z innymi generałami Wermachtu oraz jako jeden z nielicznych wdawał się w spory z Hitlerem w zamian za zasługi otrzymał możliwość wybrania dla siebie majątku ziemskiego gdzieś w „Kraju Warty”. Guderian wybrał Głębokie. Prawowici właściciele – Twardowscy zostali wysiedleni. Guderian wraz z rodziną zamieszkał w dworku w Głębokiem, aż do końca wojny.
Znaną osobistością, pochodzącą z rodu Głebockich, zamieszkujących Głebokie był Jan Chryzostom, herbu Doliwa (zm. 1754), kasztelan kruszwicki. Ojciec Jana, Wojciech był marszałkiem sejmu radziejowskiego, sędzia ziemskim kruszwickim i sędzią ziemskim brzeskim. Matka Jadwiga Malczewska pochodziła z rodziny szlacheckiej. Jan miał 4 braci: Sebastiana, Andrzeja-wojewodę rawskiego, Ludwika-cześnika brzesko-kujawskiego i Bartłomieja-podczaszego brzesko-kujawskiego. Ożenił się z Ewą Mniewską. Z małżeństwa urodziło się 2 synów: Józef – kasztelan kruszwicki, Wojciech – podczaszy kruszwicki.
Józef Głębocki herbu Doliwa urodził się w 1700 r., zmarł w 1780 r., jak już pisałem był kasztelanem w Kruszwicy (1754-1779). Poślubił Mariannę Kałowską, mieli dwóch synów: Jan Kanty i Antoni konfederat barski i pułkownik wojsk koronnych.
Józef pełnił również funkcję stolnika kruszwickiego w 1737 r. Od 1764 r. rotmistrz chorągwi pancernej. Poseł na sejm 1733 i 1752 r., konsyliarz konfederacji radomskiej w latach 1767-68.
Źródła:
https://mkfotogaleria.wordpress.com/2013/11/01/palac-w-glebokiem-wojenna-rezydencja-guderiana/
http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/995/Glebokie/
http://otodom.pl/oferta/palac-z-przelomu-xix-i-xxw-z-parkiem-4-4ha-ID2smHe/html
A. Boniecki "Herbarz Polski", t. 6, s. 93, Głęboccy v. Głemboccy h. Doliwa z Głębokiego, w powiecie radziejowskim
Hr. Seweryn Uruski "Rodzina. Herbarz szlachty polskiej" (tom 4, str. 189-191,
Głęboccy herbu Doliwa)Kazania TK od roku 1743 do roku 1754/ str. 48
Władze Kruszwicy dopięły swojego i dokonały rozbiórki
Kolejny antysukces burmistrza.
Wyborca
23:06, 2025-05-21
Zapytaliśmy o szczegóły dotyczące porozumienia w sprawi
Typowa "mowa - trawa", albo inaczej mówiąc "lanie wody", ach gdyby od tego chciało nam przybywać prawdziwej wody w Gople to by jej starczyło dla przemysłu i dla rolnictwa, a nawet przyszły nowy stateczek nie musiałby szorować po dnie. Jednak trzeba przyznać, że gmina potencjał w intencjach ma, jeszcze tylko musi je ciut, ciut skaskadować a wszystko będzie dobrze.
Przyszły analityk
22:41, 2025-05-21
Władze Kruszwicy dopięły swojego i dokonały rozbiórki
Mam gorącą prośbę do naszych włodarzy, niech już sobie biorą te wysokie apanaże tylko broń Boże niech niczego w tej gminie nie ruszają i niczego nie dotykają. Strzeż ich panie Boże przed jakimiś analizami, czy powoływaniem jakiś komisji, bo wyjdzie jak ze śmieciami. Jak się będą nudzić nic nie robiąc to zawsze z radnymi mogą sobie pograć w jo-jo. Też przy tym można sobie zrobić fotki i ślicznie się uśmiechać.
Zatroskany
22:04, 2025-05-21
Władze Kruszwicy dopięły swojego i dokonały rozbiórki
Ten znicz, on odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa, to jest znicz na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym zniczem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie mówimy to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo. I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest znicz społeczny w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia. Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich słomianych inwestycjach.
Puenta
20:00, 2025-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz