Zamknij

Wigilia Paschalna w kolegiacie kruszwickiej oraz parafii św. Teresy

06:37, 20.04.2025 Aktualizacja: 06:57, 20.04.2025

W sobotę, 19 kwietnia 2025 roku, w kolegiacie św. Piotra i Pawła w Kruszwicy oraz w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus odbyły się liturgie Wigilii Paschalnej. Nabożeństwa rozpoczęły się po zmroku i składały się z kilku części: poświęcenia ognia i zapalenia paschału, rozbudowanej Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej oraz Liturgii Eucharystycznej.

Podczas celebracji odczytano fragmenty Pisma Świętego ukazujące historię zbawienia, a uczestnicy odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wigilia Paschalna, będąca centralnym wydarzeniem Triduum Paschalnego, zgromadziła licznych wiernych. Poniżej fotorelacje kruszwickiej kolegiaty oraz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy.

[FOTORELACJA]5127[/FOTORELACJA]

Na czym polega Wigilia Paschalna?

Wigilia Paschalna to najważniejsza i najuroczystsza liturgia w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Jest obchodzona w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania i stanowi kulminacyjny moment Triduum Paschalnego, upamiętniającego mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czterech głównych części:

Liturgia Światła 

Rozpoczyna się po zmroku. Przed kościołem zapalane jest ognisko, od którego odpalany jest paschał – świeca symbolizująca Zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie paschał zostaje wniesiony do ciemnego kościoła, a wierni od niego zapalają swoje świece.

Liturgia Słowa

Obejmuje czytania biblijne, które przedstawiają całą historię zbawienia – od stworzenia świata, przez wydarzenia Starego Testamentu, aż po Ewangelię o zmartwychwstaniu.

Liturgia Chrzcielna

Obejmuje poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez wszystkich wiernych, a czasem także chrzty osób dorosłych.

Liturgia Eucharystyczna

To właściwa Msza Święta, podczas której wierni uczestniczą w Komunii Świętej. Jest to pierwsza Msza Zmartwychwstania.

Wigilia Paschalna ma wyjątkowy charakter dlatego, że zaczyna się w ciszy i ciemności, a kończy w świetle i radości. Symbolizuje w ten sposób przejście od śmierci do życia.

[DAWNY]1745125035319[/DAWNY]

[DW]41488[/DW]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

[ZT]41501[/ZT]

[ZT]41500[/ZT]

[ZT]41488[/ZT]

[ZT]41481[/ZT]

(DJ, fot. Kolegiata Kruszwica/Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%