Zamknij

XXII Puchar Gordona Benneta: Balon Gopło wskazywał kierunek i siłę wiatru

18:11, 29.04.2024 PB/NTH Aktualizacja: 18:24, 29.04.2024
  • 15 września 1935 roku w Warszawie rozpoczęły się zawody balonów wolnych o Puchar Gordona Bennetta, które stanowiły stawkę Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych.

  • Jako pierwszy wystartował poza konkursem balon otwarcia "Gopło". Jego zadanie było niezwykle ważne - balon, którego nazwa nawiązywała do Jeziora Gopło miał wskazywać kierunek i siłę wiatru. 

15 września 1935 roku, Warszawa stała się areną jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie lotnictwa - XXIII edycji Pucharu Gordona Bennetta w balonach wolnych. Dzięki zwycięstwu polskiej załogi w balonie Kościuszko w roku 1934, Polska po raz drugi miała zaszczyt gościć w międzynarodowym wydarzeniu. Tym razem, to zawody zakończyły się triumfem innego polskiego balonu, Polonia II, prowadzonego przez Zbigniewa Burzyńskiego, co pozwoliło Aeroklubowi Rzeczypospolitej Polskiej zatrzymać Puchar na własność.

Zawody rozpoczęły się w atmosferze dużego zainteresowania, zarówno lokalnej publiczności, jak i międzynarodowej wspólnoty. Uroczystości otwarcia poprzedził meeting lotniczy, który przyciągnął dodatkowych widzów i entuzjastów lotnictwa. W rywalizacji wzięło udział 13 balonów reprezentujących 7 państw: Polskę, Szwajcarię, Belgię, Niemcy, Francję, Holandię oraz Stany Zjednoczone.

Proces zgłoszeń do zawodów był dwuetapowy, z końcowym terminem na 15 sierpnia. Niemniej, hiszpańska załoga nie zdążyła zgłosić swojego udziału na czas, co wywołało prośby o umożliwienie jej startu, na co sprzeciwił się jednak aeroklub francuski. Zawody wzbogaciły również nowe technologie, w tym balony wyposażone w nowe aparaty tlenowe, co było odpowiedzią na rosnące wyzwania i oczekiwania wobec bezpieczeństwa lotów.

Podczas przygotowań i odprawy, która odbyła się 12 sierpnia na lotnisku mokotowskim, zawodnicy zostali poinformowani o różnych regulacjach i wsparciu, jakiego mogą oczekiwać od poszczególnych państw. Otrzymali również ostrzeżenia dotyczące przestrzeni powietrznej Czechosłowacji, co pokazuje złożoność logistyczną i polityczną takich międzynarodowych zawodów.

Wydanie specjalnych znaczków i możliwość wysyłki przesyłek pocztą balonową były dodatkową atrakcją, która podkreślała wyjątkowość wydarzenia. Każdy uczestnik mógł również liczyć na hojne nagrody, ufundowane przez przedstawicieli władz i polskie firmy. Konkurs na przewidywanie miejsca lądowania, wygrany przez belgijskiego pilota Ernesta Demuytera, dodał zawodom dodatkowego elementu rywalizacji.

[FOTORELACJA]3855[/FOTORELACJA]

Wyniki i otwarcie

Pierwszy balon, Gopło (9. GOPŁO - pojemność: 450 m³, TYP – WBS JP-1, właściciel: 2 Baon Balonowy Legionowo, rok produkcji: 1935), wystartował poza konkursem, aby zaznaczyć kierunek i siłę wiatru. Następnie, po odgłosach hymnu narodowego, kolejne balony wzbiły się w powietrze według ustalonej wcześniej kolejności. W zawodach wzięły również udział dwa polskie balony niekonkursowe: Syrena, który zajmował się łącznością radiową, oraz Legionowo, przewożący pocztę.

W wynikach konkursu, pierwsze miejsce zdobył polski balon Polonia II, pilotowany przez Zbigniewa Burzyńskiego. Polskie załogi zajęły również drugie i piąte miejsce. Dodatkowo, polska załoga ustanowiła dwa krajowe rekordy w kategorii A-5 balonów o pojemności 2200 m³, zarówno w odległości, jak i czasie przelotu, które zostały zatwierdzone przez FAI w październiku tego samego roku.

Konkurs przewidywania miejsca lądowania wygrał belgijski pilot Ernest Demuyter, który wylądował najbliżej przewidzianego miejsca, co przyniosło mu nagrodę w wysokości 1000 złotych.

Nagrody i Poczta Balonowa

Zwycięska załoga otrzymała główną nagrodę w wysokości 10 000 złotych, z kolejnymi miejscami również premiowanymi atrakcyjnymi kwotami. Dodatkowo, zwycięzcy otrzymali nagrody specjalne od przedstawicieli rządu, miasta oraz przedsiębiorstw, w tym srebrne plakiety, obrazy, puchary i inne wartościowe przedmioty.

Balon Legionowo, który przewoził pocztę, wylądował w Sokołowie Podlaskim, gdzie przesyłki zostały ostemplowane i wysłane. Specjalne stemple okolicznościowe były używane do znakowania przesyłek, co stanowiło dodatkową atrakcję dla kolekcjonerów.

Odznaczenia i Upamiętnienie

Za zasługi na polu sportu balonowego, w styczniu 1936 roku odznaczono kilku uczestników, w tym Zbigniewa Burzyńskiego, który otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto, specjalny medal wybity na cześć zdobycia Pucharu Gordona Bennetta został wręczony polskim pilotom.

W 1981 roku Poczta Polska wydała znaczki upamiętniające sukcesy polskich załóg w zawodach przed II wojną światową, w tym balon Polonia II.

Balon został uwieczniony także na Polach Mokotowskich podczas zmagań międzynarodowych przez Władysława Toczyłowskiego.

Balon Gopło uwieczniony został podczas VII Krajowych Zawodów Balonów Wolnych o Puchar im. pułkownika Aleksandra Wańkowicza w Toruniu Wydarzenie odbyło się 26 maja 1935 roku.

Pościg za "Gopłem"

Jak podaje serwis i-kf.pl "w okresie Drugiej Rzeczypospolitej sport balonowy rozwijał się bardzo dynamicznie. Początkowo głównie w oparciu o bataliony balonowe i pilotów wojskowych, ale po pierwszych sukcesach w Pucharze Gordona Bennetta, dołączyły też kluby cywilne".

Oznaczało to poszerzenie współzawodnictwa balonowego, a także organizacje innych imprez z udziałem balonów. Wśród tych które zostawiły ślady w aerofilatelistyce są „Samochodowe pościgi za balonem”.

Pogoń za Lisem – Balonem Gopło, podczas IX KZBW o Puchar Wańkowicza

- Jedną z imprez dodatkowych podczas IX Zawodów o Puchar Wańkowicza w roku 1937 był zorganizowany samochodowy pościg za balonem, którym był niestartujący w zawodach balon Gopło. Pilotował go por. Wierszyłło wraz z paniami Wojtulanisówną i Leską. Lot odbył się razem z lotami konkursowymi w dniu 30.05.1937 a balon po prawie 2 godzinnym locie wylądował w powiecie Chełmińskim. Zwycięzcą pogoni za „lisią kitą” została załoga samochodu adwokata Howorki z Poznania - czytamy dalej w serwisie i-kf.pl.

Podczas tego lotu balon „Gopło” przewiózł 109 przesyłek, które były skasowane datownikiem okolicznościowym (37 010) IX Krajowe Zawody Balonów Wolnych Toruń 1 w następujących kolorach:
Czarnym – 91 szt.
Czerwonym – 6 szt.
Fioletowym – 6 szt.
Zielonym – 6 szt.

Przesyłki posiadają również fioletowy stempel ramkowy: Poczta balonowa oraz czerwony lub fioletowy dwuwierszowy: Balon „Gopło”. Datownik odsyłkowy poczty najbliższej miejsca lądowania to: Kornatowo z dnia 30 V 37.

List z lotu do Belgii z datownikiem okolicznościowym w kolorze czarnym. Stempel identyfikujący: Balon „Gopło” w kolorze czerwonym. Frankowanie 1,65 zł (10 gr powyżej taryfy dla listu zagranicznego ekspresowego).

[*] Numeracja wg. Andrzej Myślicki - Katalog Polskich Stempli Okolicznościowych Zeszyt 1 (1914-1944)

źródło i-kf.pl

[ZT]31977[/ZT]

[ZT]31975[/ZT]

[ZT]31976[/ZT]

(PB/NTH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%