Zamknij

Przyłącze do sieci energetycznej. Co trzeba wiedzieć?

art. sponsorowany + 12:25, 17.02.2023 Aktualizacja: 12:29, 17.02.2023
Poza zakupem działki, projektem i oceną jego zgodności z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jednym z najważniejszych aspektów przygotowań do budowy domu jest wykonanie przyłącza elektrycznego. Co należy wiedzieć o tej procedurze? Gdzie powinniśmy zwróci się w celu zawarcia umowy i określenia warunków przyłącza? Jakie koszty wiążą się z uzyskaniem dostępu do sieci dystrybucyjnej?

Warunki przyłączenia prądu. Co trzeba wiedzieć, zamawiając przyłącze elektryczne?

Z wnioskiem o przyłącze elektryczne należy zwrócić się do dystrybutora Enea. Na jego stronie lub w placówce znajdziemy wszystkie niezbędne druki. Po ich wypełnieniu wniosek możemy złożyć na kilka sposobów. Pierwszy to po prostu złożenie go w biurze. Drugi - przesłanie tradycyjną pocztą. Trzeci to przesłanie wniosku za pośrednictwem e-maila - w formie PDF-a podpisanego podpisem elektronicznym lub skanów podpisanych ręcznie dokumentów. 

Określenie warunków przyłączenia poprzedza zawarcie umowy. Jak złożyć wniosek o przyłącze energetyczne?

Składając wniosek o przyłączenie do sieci energetycznej, należy pamiętać również o przygotowaniu odpowiednich dokumentów oraz informacji. Są to:
  • dane osoby wnioskującej (imię i nazwisko, PESEL oraz dane teleadresowe wraz z dokumentem potwierdzającym ich autentyczność);
  • rodzaj obiektu, do którego ma zostać wykonane przyłącze (np. dom jednorodzinny, budynek wielorodzinny, budynek usługowo-handlowy itp.);
  • prognozowany termin rozpoczęcia eksploatacji przyłącza;
  • prognozowane roczne zużycie energii;
  • plan zabudowy posesji;
  • dokument, który potwierdzi prawo do korzystania i zarządzania obiektem. 

Od czego zależą warunki przyłączenia? Jak przebiega włączenie do sieci elektroenergetycznej?

Po złożeniu wniosku dystrybutor określa warunki przyłączenia prądu. Są one uzależnione od warunków panujących na posesji, rodzaju wnioskowego przyłącza (kablowe lub napowietrzne) oraz mocy przyłączeniowej. Warunki wydawane są na dwa lata, a ich realizowanie rozpoczyna się w momencie, czy w życie wchodzi umowa na świadczenie usług dystrybucji. 

Jak uzyskać dostęp do sieci energetycznej? Jaki jest koszt przyłącza energetycznego?

Na koniec omówmy kwestię, która dla wielu czytelników ma na pewno kluczowe znaczenie. Jak nietrudno się domyślić, chodzi o koszty. Te uzależnione są od mocy przyłączeniowej oraz rodzaju przyłącza. W przypadku przyłącza napowietrznego, wnioskodawca musi przygotować się na wydatek 14,80 zł netto za każdy kW. Jeśli chodzi o koszty przyłącza kablowego, wynoszą one 52,03 zł za kW.
 
(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%