Zamknij

Karmienie psa - jak często w ciągu dnia to robić?

14:40, 22.09.2021 | materiały partnera

Karmienie psa to czynność, która niekiedy spędza sen w oczu niedoświadczonych właścicieli. Martwiąc się o swoich pupili, nie chcąc im zaszkodzić, zastanawiamy się, kiedy podawać posiłki czworonogom oraz w jakich ilościach. Nie chcemy ani głodzić psa, ani go przekarmiać. Każdy odchył może być szkodliwy i mieć negatywne skutki. Dlatego zanim weźmiemy do siebie czworonoga, warto nieco poczytać o częstotliwości karmień oraz czynników, które wpływają na prawidłowy rozwój zwierząt.

Kiedy karmić psa, czyli czynniki wpływające na częstotliwość

Układ trawienny psa przystosowany jest do przyjmowania, a następnie rozdrabniania i trawienia pozyskanych produktów. Piec posiada aż 42 zęby, pojemność jego żołądka wynosi od 0,5 litra aż do 8 litrów, z kolei odczyn kwasu żołądkowego to pH równe od 1 do 2. Ze względu na dość sporą pojemność żołądka, wzrasta także jego ruchomość. Oznacza to, że im większa rasa tym istnieje większe prawdopodobieństwo skrętu żołądka. Czas trwania posiłku typowego psa nie przekracza czasem jednej minuty, co zależy oczywiście od konkretnej wielkości porcji. Poza czynnikami fizjologicznymi oraz anatomicznymi, często można pochylić się nad czynnikami bytowymi. Wielkość psa, wiek, ciężar ciała, rasa oraz tryb życia.

Wiele osób pyta, jak karmić psa. Przede wszystkim nie powinniśmy zostawiać całej miski z jedzeniem, ponieważ z pewnością zniknie ono bardzo szybko. Karmienie dorosłego psa powinno odbywać się w specjalnych dostępach czasowych. Przewód pokarmowy psa musi mieć czas na strawienie posiłku oraz wchłonięcie wszystkich składników odżywczych. Od zjadania dużych posiłków psu może skręcić się żołądek. Organizm psa musi mieć czas na przyswojenie wszystkiego, co otrzymał wraz z posiłkiem.

Karmienie psa dorosłego - proporcje oraz ilości

Wielu właścicieli karmi psy raz dziennie. Dzieje się tak w przypadku psów mieszkających na wsi. Prowadzi to do zjadania całej zawartości miski w bardzo szybkim tempie. Nie jest to dobre dla Twojego psa, trybu życia, trawienia. Zbyt późne godziny posiłków, zbyt duża porcja może prowadzić do wielu schorzeń. Jak często karmić psa? Warto robić to 2-3 razy dziennie, dzięki czemu wszystkie składniki odżywcze wchłoną się do organizmu, a ponadto poprawie się samopoczucie czworonoga, który będzie wiedział, że dostanie ten posiłek więcej niż raz. 

Karmienia psa powinny być dostosowane do jego wieku. Dorosły pies może dostać większy posiłek rzadziej, jednak takie praktyki w przypadku młodego psa powinny być zabronione. Ile razy dziennie karmić szczeniaka? Dobrze jest postawić na ok. 4 karmienia, które zaopatrzą psa w odpowiednią dawkę składników odżywczych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie sprawdź artykuł: https://piesotto.pl/blog/ile-razy-dziennie-dawac-psu-jedzenie/.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%