Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia. Buda, która stoi na otwartym słońcu i jest pokryta blachą, nagrzewa się i temperatura w środku sięga nawet 70°C. Metalowy łańcuch rozgrzewa się do podobnych temperatur i może powodować poparzenia na skórze zwierzęcia.
Dlatego apelujemy, żeby latem zwrócić jeszcze większą uwagę na zwierzęta. Nie mamy żadnej wątpliwości, że najlepszym dla zwierzęcia jest stała obecność człowieka. Natomiast jeśli zwierzę przebywa na zewnątrz, powinno mieć stworzone odpowiednie warunki.
Zwierzę musi mieć stały dostęp do wody zdatnej do picia. Nie zapomnij jej regularnie wymieniać. Jeśli pies wylewa wodę, naczynie należy przytwierdzić.
Miejsce do schronienia powinno być zacienione. Jeśli pies przebywa w budzie, powinna ona być odpowiednio odizolowana i pokryta materiałem, który nie nagrzewa się, np. papą lub drewnem. Blacha i inne metalowe elementy nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur i mogą powodować poważne poparzenia.
Jeśli pies przebywa w ogrodzonej przestrzeni, należy zadbać o to, by kojec był dostosowany do jego rozmiarów. Zwierzę powinno mieć możliwość swobodnego poruszania się i odpoczynku w komfortowych warunkach.
Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, pies na uwięzi nie może być trzymany dłużej niż 12 godzin na dobę, a sama uwięź nie może być krótsza niż 3 metry. W praktyce jednak najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z tego sposobu trzymania psa.
Niezapewnienie zwierzęciu odpowiedniego schronienia chroniącego przed upałami oraz stałego dostępu do wody jest wykroczeniem. Grozi za to kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).
W sytuacji, gdy zwierzę jest trzymane w warunkach zagrażających jego zdrowiu lub życiu albo powodujących cierpienie, mówimy już o przestępstwie znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za nie kara pozbawienia wolności do 3 lat (art. 35 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 2 pkt 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Tytuł dzbana roku otrzymuje kierowca tegoż zestawu.
Juror
22:28, 2025-07-02
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Na Zagoplu od dawna nie kosi się trawników. Może wreszcie gmina przypomni sobie, że Kruszwica to nie tylko centrum.
Olo
15:17, 2025-07-02
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Ciekawe czy miał cymbał radio? Włączone i co w nim usłyszał od kolegów po fachu ? Buahhaaaa
Katamaraniarz
09:37, 2025-07-02
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Kupa to naturalny nawóz, ważne jest aby ludzie defekujący swoimi psami nie robili tego na chodnikach i miejscach gdzie kupa ma mniejsze szanse przeniknięcia do gleby i użyźnienia jej.
Nurek
08:05, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz