Zamknij

Wyzwania stojące przed rolnictwem – posiedzenie Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa

09:31, 01.07.2025 Aktualizacja: 08:00, 02.07.2025
Skomentuj

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działającego przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim. Spotkanie poświęcono aktualnej sytuacji w rolnictwie regionu, a jego obrady otworzył Wojewoda Michał Sztybel, który podkreślił znaczenie współpracy instytucjonalnej w obliczu wyzwań stojących przed polską wsią.

Szkody w uprawach – nowe działania i komisjeW związku z występowaniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących szkody w uprawach, rozpoczęto w Urzędzie Wojewódzkim proces powoływania stałych komisji na 2025 rok ds. szacowania strat w gospodarstwach rolnych oraz działach specjalnych produkcji rolnej. Celem jest usprawnienie procedur, w tym szybsze działanie oraz sprawniejsze sporządzanie dokumentacji. Wojewoda zadeklarował gotowość do wdrażania usprawnień w procedurach prawnych na podstawie zgłaszanych uwag.

Agnieszka Gajewska, główny specjalista Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiła aktualny stan pracy komisji. Obecnie na terenie województwa działa 136 komisji szacujących szkody spowodowane przez grad i wiosenne przymrozki.

Obowiązkowe ubezpieczenia upraw i komisje odwoławczePrezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Waldemar Kierzek oraz były minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz zaapelowali o systemowe rozwiązania, m.in. wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń upraw oraz powołanie wojewódzkich komisji odwoławczych w sprawach decyzji ubezpieczycieli.

„Agro-Sad” – interwencja w sprawie niezapłaconych należnościPodczas posiedzenia poruszono także sprawę firmy „Agro-Sad”, oskarżanej o nieuregulowanie należności wobec rolników za dostarczone bydło. Wojewoda Michał Sztybel, w reakcji na protesty rolników, zwrócił się do Prezesa Izby Rolniczej z prośbą o sprawozdanie i podziękował za dotychczasowe działania:„Dziękuję za informację i dotychczasowe działania Izby, ponieważ rolnicy zostali bezwzględnie oszukani. Mam nadzieję, że jak najszybciej uda się znaleźć rozwiązanie oraz deklaruję współpracę w ramach ograniczonych kompetencji w tym zakresie” – zaznaczył Wojewoda.

Waldemar Kierzek oraz Edyta Zakrzewska, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy, zapewnili, że trwają spotkania mające na celu jak najszybsze wsparcie rolników w dostępie do dopłat – również z województwa pomorskiego, z którego pochodzi część oszukanych producentów.

Szkody w rybactwie i choroby zakaźne zwierzątKrzysztof Borczyński, starszy inspektor wojewódzki, omówił problem szkód w gospodarce rybackiej spowodowanych przez zwierzęta chronione. Przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego zaapelowali o kompleksowe zarządzanie populacjami tych zwierząt na podstawie aktualnych danych.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Wojciech Młynarek, przedstawił informacje o chorobach zakaźnych zwierząt w regionie oraz apelował do rolników o stosowanie zasad bioasekuracji, szczególnie w sezonie letnim, który zwiększa ryzyko wystąpienia ognisk chorób.

Wnioski i podsumowanieW drugiej części spotkania uczestnicy dzielili się uwagami, doświadczeniami i propozycjami działań. Podsumowując obrady, podkreślono konieczność kontynuowania monitorowania sytuacji, wzmacniania współpracy oraz tworzenia skutecznych narzędzi wsparcia dla rolników i hodowców.

Wojewoda Michał Sztybel, dziękując przedstawicielom instytucji, organizacji rolniczych oraz ekspertom za aktywny udział, podkreślił, że wspólnym celem jest skuteczna pomoc rolnikom i wzmacnianie bezpieczeństwa gospodarstw w województwie. Zespół przygotuje konkretne wnioski, m.in. dotyczące ujednolicenia terminów ochrony gatunków w województwach graniczących oraz propozycji legislacyjnych dotyczących odszkodowań.

Informacja dla rolnikówWnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych suszą producenci rolni mogą składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji udostępnionej przez administrację rządową. W 2025 roku obowiązują dopłaty do składek ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie upraw pozostaje kluczowym narzędziem zabezpieczającym gospodarstwa przed skutkami zmieniającego się klimatu i rosnącego ryzyka strat.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%