Zamknij
REKLAMA

Klub Gopło Kruszwica skończył 95 lat. Przypominamy jego historię

07:46, 03.06.2020 | źródło NTH
Skomentuj
REKLAMA

2 czerwca 1925 roku uznaje się za datę powstania Gopła Kruszwica. Wczoraj rocznicę upamiętnili kibice klubu. Kto stworzył kruszwicką piłkę i jak wyglądały jej początki? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na stronie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Historia piłki nożnej w Polsce zaczęła się już w w latach 80. XIX wieku. Galicja była pierwszym regionem, w którym kopano piłkę na poważnie. Pierwsze kluby powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Najstarsze pod Krakowem, ale i w Wielkopolsce piłka nożna rozwijała się dość szybko. Sport pod zaborem pruskim dał mocny fundament pod budowę zespołu w Kruszwicy.

W latach dwudziestych piłka była już powszechna na boiskach szkolnych, rozgrywali także pierwsze mecze seniorzy. Z pomysłem założenia klubu piłkarskiego w Kruszwicy wyszła garstka kruszwiczan, związanych ze sportem już wcześniej.

Polski Związek Piłki Nożnej powstał tuż po I Wojnie Światowej. Jego powstanie przyspieszyło utworzenie drużyn i zawodów piłkarskich w Polsce. Już w 1921 roku odbyły się pierwsze zawody międzynarodowe w Węgrzech, a wcześniej rozegrane zostały mecze o mistrzostwo kraju.

2 Lipca 1925 roku Magistrat i Zarząd Policji miasta Kruszwicy zatwierdziły pismo od zarządu klubu sportowego znad Gopła.

List zarządu "Gopło" do Magistrali miasta Kruszwica:

Niniejszym podajemy do wiadomości,
iż w dniu 2 VI 25 r. (dosłownie: drugim czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestym piątym) został założony w Kruszwicy klub sportowy z nazwą „Gopło”, a siedzibą jego jest – Kruszwica – klub ten obejmuje działy wchodzące w zakres sportu, jak sekcję lekkoatletyczną, drużynę piłki nożnej etc.

Protektor klubu: p. St. K. (nazwisko nie czytelne prawdopodobnie: Kromoski)
Zarząd:
prezes: H. Barałkiewicz- zast. W. Grocholoski
sekretarz: F. Soiński – zast. H. Soiński
skarbnik R. Sokołowski
(nazwiska zarządu są również nieczytelne)

W latach 30. XX wieku drużyna trenowała na placu ówczesnego targowiska, dziś jest to teren Osiedla Robotniczego. W składzie znaleźli się Z. Jańczak, E. Baralkiewicz, E. Jańczak, Sobecki, T. Jańczak, B. Jańczak, Grocholski. Grali również Wojtasiak, Adamiak, E. Borówka, R. Stek, T. Urbański i Świątek. Z okazji Powiatowego Święta WF i PW w Strzelnie 19 czerwca 1930 r. odbyły się zawody, na których drużyna kruszwicka zdobyła medal mistrza w piłce nożnej. Jeden z nich należy do T. Urbańskiego – reprezentanta Kruszwicy.

Więcej TUTAJ.

[DAWNY]1591162979699[/DAWNY]

(źródło NTH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

IwonaIwona

0 0

To, że Dziadek był Mistrzem piłki nożnej wiedziałam od zawsze😃, ale że zdobył medal tego nie wiedziałam🙂 13:10, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz