Historia piłki nożnej w Polsce zaczęła się już w w latach 80. XIX wieku. Galicja była pierwszym regionem, w którym kopano piłkę na poważnie. Pierwsze kluby powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Najstarsze pod Krakowem, ale i w Wielkopolsce piłka nożna rozwijała się dość szybko. Sport pod zaborem pruskim dał mocny fundament pod budowę zespołu w Kruszwicy.
W latach dwudziestych piłka była już powszechna na boiskach szkolnych, rozgrywali także pierwsze mecze seniorzy. Z pomysłem założenia klubu piłkarskiego w Kruszwicy wyszła garstka kruszwiczan, związanych ze sportem już wcześniej.
Polski Związek Piłki Nożnej powstał tuż po I Wojnie Światowej. Jego powstanie przyspieszyło utworzenie drużyn i zawodów piłkarskich w Polsce. Już w 1921 roku odbyły się pierwsze zawody międzynarodowe w Węgrzech, a wcześniej rozegrane zostały mecze o mistrzostwo kraju.
2 Lipca 1925 roku Magistrat i Zarząd Policji miasta Kruszwicy zatwierdziły pismo od zarządu klubu sportowego znad Gopła.
List zarządu "Gopło" do Magistrali miasta Kruszwica:
Niniejszym podajemy do wiadomości,
iż w dniu 2 VI 25 r. (dosłownie: drugim czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestym piątym) został założony w Kruszwicy klub sportowy z nazwą „Gopło”, a siedzibą jego jest – Kruszwica – klub ten obejmuje działy wchodzące w zakres sportu, jak sekcję lekkoatletyczną, drużynę piłki nożnej etc.
Protektor klubu: p. St. K. (nazwisko nie czytelne prawdopodobnie: Kromoski)
Zarząd:
prezes: H. Barałkiewicz- zast. W. Grocholoski
sekretarz: F. Soiński – zast. H. Soiński
skarbnik R. Sokołowski
(nazwiska zarządu są również nieczytelne)
W latach 30. XX wieku drużyna trenowała na placu ówczesnego targowiska, dziś jest to teren Osiedla Robotniczego. W składzie znaleźli się Z. Jańczak, E. Baralkiewicz, E. Jańczak, Sobecki, T. Jańczak, B. Jańczak, Grocholski. Grali również Wojtasiak, Adamiak, E. Borówka, R. Stek, T. Urbański i Świątek. Z okazji Powiatowego Święta WF i PW w Strzelnie 19 czerwca 1930 r. odbyły się zawody, na których drużyna kruszwicka zdobyła medal mistrza w piłce nożnej. Jeden z nich należy do T. Urbańskiego – reprezentanta Kruszwicy.
Więcej TUTAJ.
[DAWNY]1591162979699[/DAWNY]
0 0
To, że Dziadek był Mistrzem piłki nożnej wiedziałam od zawsze?, ale że zdobył medal tego nie wiedziałam?