Zamknij

Upamiętnili postać znanego badacza antyku z Kujaw

08:00, 22.11.2021 | TR, fot. Heliodor Ruciński
Skomentuj

18 listopada o godzinie 10:00 w Gminie Strzelno miała miejsce uroczystość upamiętniająca 90. rocznicę śmierci Ulricha von Wilamowitz-Moellendorff, uznanego badacza antyku, pochodzącego z Markowic. 

Ceremonia obejmowała modlitwę ekumeniczną, złożenie kwiatów na grobie oraz odsłonięcie trzyjęzycznej tablicy informacyjnej ufundowanej przez Nadleśnictwo Miradz. Uroczystość odbyła się dzięki inicjatywie Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego Elżbiety Piniewskiej, dzięki staraniom której miejsce zostanie oznakowane przez PTTK z Torunia.

Ulrich był ziemianinem, właścicielem majątków Markowice, Bożejewice, Wymysłowice. Pochodził z rodziny o odległym polskim rodowodzie.  Jego ojcem był Arnold von Wilamowitz-Moellendorff (właściciel m.in. majątku Kobylniki), którego szlacheccy przodkowie pieczętowali się herbem Ogończyk, matką Ulrike von Wilamowitz-Moellendorff z domu von Calbo.

Od 1910 był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Właścicielem majątku Markowice został w 1919. Jego żona Marie von Wilamowitz-Moellendorff była córką noblisty Theodora Mommsena.

Na kartach historii zapisał się jako filolog klasyczny, badacz antyku, profesor uniwersytetów w Greifswaldzie, Getyndze i Berlinie.

Zobacz więcej zdjęć tutaj.

[ZT]18263[/ZT]

[ZT]18255[/ZT]

 

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%