W przekopanej osadzie wczesnosłowiańskiej w Dessau-Motingau na Połabiu, gdzie na osiem lub dziewięć chat przypadało sto dwadzieścia jam, archeolodzy zauważyli podobne zjawisko. Jamy te, służące jako podziemne magazyny ziarna, były kopane i zasypywane przez ponad stulecie. W Kruszwicy natrafiono na podobne konstrukcje, które miały około 3 metrów głębokości i służyły do przechowywania ziarna.
Te jamy miały gruszkowaty kształt z głębszym wnętrzem i ciaśniejszym kanałem prowadzącym pod ziemię. Ich głębokość była różna, a metody przechowywania ziarna obejmowały osuszanie ścian ogniem, wyścielanie słomą lub korą brzozową, a na wierzchu umieszczano dranice lub głazy.
Odkrycia te rzucają nowe światło na życie i zwyczaje Słowian, pokazując, jak radzili sobie z przechowywaniem zapasów i jakie techniki stosowali. Kruszwica, jako jeden z ważnych punktów na mapie Europy, dostarcza cennych informacji o życiu naszych przodków.
Odkrycia oraz rozważania zostały ujęte w nowej książce "Cywilizacja Słowian. Prawdziwa historia największego ludu Europy", wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie w 2023 roku. Więcej informacji w portalu WielkaHistoria.pl.
[ZT]28290[/ZT]
[ZT]28274[/ZT]
Cukrownia Kruszwica planuje budowę silosu i stacji segr
A czy to już się nie buduje? Codziennie beton jest i palownica dziala.
Sasiad
22:58, 2025-07-03
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
ale że co ?
Pies
22:27, 2025-07-03
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Niby jak mam zbierać kupy ? One śmierdzą i nie wszystkie da się wziąć do ręki. Co w przypadku kiedy pies ma biegunkę, jak mam to zebrać, z gęstej trawy bo z chodnika to można zetrzeć ściereczką. Jeżeli wymagacie coś od właścicieli psów to należy sporządzić instrukcję, aby każdy wiedział jak ma właściwie postępować.
Krzysiu
12:02, 2025-07-03
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Tytuł dzbana roku otrzymuje kierowca tegoż zestawu.
Juror
22:28, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz