Historia obiektu
Budynek młyna wzniesiony został po 1915 r. (bliższa data nieznana). Nie udało się ustalić nazwisk właściciela, autora projektu oraz jego wykonawców. Obiekt zbudowany jest w stylu ceglano-tynkowym i historyzmu. Właścicielem jego w roku 1925 był Jan Łuczak – kupiec z Inowrocławia. Po wojnie własność GS SCH w Kruszwicy, która uzyskała go po połączeniu ze spółdzielnią „Rolnik” w 1948 r. Od kilku lat stanowi własność prywatną Andrzeja Wąsowskiego z Kruszwicy.
W 1955 r. we młynie dokonano wymiany maszyn i urządzeń (obecne pochodzą z lat 1955–1955). Obiekt zachował zarówno układ elewacji, jak i wnętrza. Młynarzówka wynajmowana była na mieszkania lokatorskie. Została ona wzniesiona współcześnie z młynem, zaś część biurowa – po roku 1925, przez Jana Łuczaka. Śrutownia pochodzi z ok. 1915 r.
[FOTORELACJA]5132[/FOTORELACJA]
Opis z 1988 roku
Orientacja i sytuacja – budynek młyna gospodarczego wraz z towarzyszącymi mu obiektami mieszkalnymi (dawna młynarzówka), dobudowanym od wschodu oraz biurowym od południa, usytuowany jest na terenie miasta Kruszwica. Znajduje się on w południowej części lewobrzeżnego fragmentu miasta o starej zabudowie, zlokalizowany przy ulicy Poznańskiej, stanowiącej arterię wylotową w kierunku Konina i Słupcy. Na północ od niego znajdują się zespoły budynków Kujawskiej Wytwórni Win, odgrodzone od terenu murem z płytami żelbetowymi. Młyn ustawiony jest równolegle do szosy, od której oddalony o ok. 9 m, kalenicowo na osi północ–południe. Do wschodniej ściany biura, jak i nadbudówki mieszkalnej, dostawiony jest dom mieszkalny posesji Poznańska 13.
Materiały – fundamenty z kamienia polnego i warstw cegły; ściany z cegły wypalanej, wzmocnionej od zewnątrz cegłą silikatową w układzie krzyżykowym, łączone zaprawą cementowo-wapienną z dodatkiem gliny, spoinowane i częściowo bielone. Grubość ścian nośnych wynosi: 64 cm w piwnicach, 50 cm na parterze i piętrze oraz 35 cm na trzeciej kondygnacji; ściany działowe mają grubość od 38 do 20 cm.
Dach – nad młynem, przybudówką mieszkalną i biurową dwuspadowy, kryty papą podwójnie na deskowaniu łączonym na wpust i pióro, tworzący okap. Nad śrutownią i niewielkim łącznikiem (w części mieszkalnej) dach pulpitowy z desek łączonych na przylgę, kryty papą. Więźba dachowa klasyczno-płatwowa na stolcu stojącym pojedynczym ze ścianką kolankową; nad przybudówką mieszkalną – jętkowa na stolcu stojącym pojedynczym; nad częścią biurową – stropodach oparty na ściankach działowych.
Stropy – nad piwnicami stropy ceglane na belkach stalowych, zabetonowane od góry. W części mieszkalnej strop legarowy z podsufitką wapienną na płytach trzcinowych. W śrutowni – stropodach wsparty na ścianach działowych, na belkach stalowych.
Schody wewnętrzne: a) drewniane jedno- i dwubiegowe, łączące młyn z przybudówką i częścią biurową; b) betonowe jednobiegowe, dwuzabiegowe z poręczą wewnętrzną (część biurowa); c) żelazne jednobiegowe o konstrukcji nożycowej, ustawione przy wschodniej elewacji młyna, kryjące się w pasowych drzwiach o płycinowej dekoracji.
Drzwi – zewnętrzne i wewnętrzne, w części mieszkalnej jedno- i dwuskrzydłowe, płycinowe z trzema przetłoczeniami i ornamentami w części lizenowej, na zawiasach wkręcanych, przeszklone ramieniem górnym. W części młyna – drzwi korytarzowe jedno- lub dwuskrzydłowe, zamknięte łukiem typu "odcinek", z wywietrznikami, 22-polowe, obrotowe, zamknięte ryglem.
Kubatura:
1470 m³ – młyn
325 m³ – śrutownia
372 m³ – część mieszkalna
150 m³ – biura
Powierzchnia użytkowa:
365 m² – młyn
65 m² – śrutownia
73 m² – część mieszkalna
35 m² – biuro
Prace budowlane i konserwatorskie, ich przebieg i dokumentacja:
Stan zachowania:
Okna
Pełne, z podokiennikami; skrzynkowe bez ślemion, 2- i 3-częściowe oraz krosnowe drewniane 2-polowe w części mieszkalnej; skrzynkowe 3-polowe bez ślemienia w części biurowej. Umieszczone w otworach prostokątnych.
Rzut
Obiekt młyna na planie prostokąta, dwunawowy, podzielony słupami przenoszącymi obciążenie stropu. Przybudówki na planach prostokątów, podzielone na poszczególne pomieszczenia ścianami działowymi.
Bryła
Budynek młyna – dwukondygnacyjny, z głęboką piwnicą pod całym obiektem, z wysokim użytkowym poddaszem, kryty dachem dwuspadowym, z pomostem drewnianym zadaszonym od strony frontowej. Młynarzówka – jednokondygnacyjna, częściowo podpiwniczona, z użytkowym poddaszem, kryta dachem dwuspadowym. Część biurowa – jednokondygnacyjna, niepodpiwniczona, przykryta stropodachem dwuspadowym. Śrutownia – jednokondygnacyjna, podpiwniczona, przykryta stropodachem pulpitowym, z pomostem drewnianym. Do części biurowej dostawione obiekty mieszkalne należące do posesji Poznańska 13.
Elewacje
Szczegóły architektoniczne
Okna również w żaluzji fundamentowej; okap dachu wzmocniony nielicznymi, fragmentarycznymi konsolami drewnianymi; w części zachodniej biegnie zewnętrzna drabina z elementów stalowych.
Portale
Główny wejściowy – szeroki otwór drzwiowy, po jego bokach po jednym oknie; nad częścią wejściową pomost drewniany wsparty na dwóch cokołach ceglanych, ze schodami cementowymi po stronie wschodniej i zachodniej; nad pomostem – zadaszenie stanowiące przedłużenie okapu dachu, wsparte na dwóch filarach drewnianych.
Wnętrze
Młyn jednonawowy, podzielony na dwie nawy ściankami z desek; w piwnicy – stropy żelbetowe. Połączenie pomiędzy młynem a śrutownią podziemne – dwa pomieszczenia magazynowe podłączone pod śrutownikiem i na jego tyłach magazyn śruty, częściowo wykorzystujący wnętrze młynarzówki.
W młynarzówce – mieszkania jednorodzinne (obecnie lokatorskie), z pokojami, kuchnią, łazienką i korytarzem. Kuchnia i łazienka od północy; w budowie do młynarzówki – pomieszczenia gospodarcze. Część biurowa podzielona na trzy pomieszczenia, z korytarzem biegnącym prostopadle.
Wejście z pomostu przy elewacji frontowej młyna; brak zabytkowego wyposażenia wnętrz.
Urządzenia młyna
Współczesne. Z czasów budowy pochodzi jedynie maszynownia z kołowrotami napędzającymi poszczególne maszyny i urządzenia.
Instalacje
Elektryczna, odgromowa (młyn), wodna, kanalizacyjna – w przybudówkach.
[ZT]41524[/ZT]
[ZT]41521[/ZT]
[ZT]41502[/ZT]
[ZT]41264[/ZT]
[ZT]41243[/ZT]
[ZT]41066[/ZT]
[ZT]41059[/ZT]
[ZT]40887[/ZT]
[ZT]40686[/ZT]
[ZT]40488[/ZT]
[ZT]40470[/ZT]
[ZT]40285[/ZT]
[ZT]40278[/ZT]
[ZT]40114[/ZT]
[ZT]40061[/ZT]
[ZT]39894[/ZT]
[ZT]39874[/ZT]