Historia jednego zdjęcia: Ewangelicki kościół parafialny w Kruszwicy funkcjonował już w XIX wieku, choć formalne księgi metrykalne zaczęto prowadzić od około 1845 roku.
Duplikaty tych ksiąg – obejmujące chrzty, śluby i zgony pochodza z okresu 1818–1849. Początkowo (do 1845 r.) ewangelickie zapisy znajdowały się w księgach katolickich. Ewangelicka parafia należała do dekanatu Inowrocław i funkcjonowała w strukturze Kościoła Ewangelickiego (Unierte Evangelische Kirche). Według danych historycznych, Kruszwica – znana w XIX w. pod nazwą Kruschwitz – miała jedną parafię ewangelicką, co potwierdza zarówno liczba parafian (około 500‑600 w latach 60.–70. XIX w.). Na zdjęciu widok na kościół od strony południowej.
Styl neogotycki, popularny w XIX wieku w zaborze pruskim. Cechy tego stylu: smukła, strzelista wieża z iglicą, symbolizująca dążenie ku niebu, ostrołukowe okna i blendy, czerwony klinkier (typowy dla niemieckich kościołów z tego okresu). Dwukondygnacyjna wieża z biforiami (arkadowe okno lub przeźrocze podzielone najczęściej kolumienką lub słupkiem na dwie części). Wyróżnia się piętrowa konstrukcja z podwójnymi, arkadowymi oknami (biforiami), co nadaje jej lekkości, mimo masywnego charakteru. Budowla była symetryczna i oszczędna w zdobieniach, co odróżnia ją od barokowych kościołów katolickich.
Charakterystyczne dla zborów ewangelickich funckjonalność, skromność i czytelność. Ruch drzew i cień wskazują na wczesne popołudnie. Potwierdza to też typowe kadrowanie pocztówek z tego okresu. Widoczny płot z kutego żelaza oddziela świątynię od ulicy. Umieszczenie zegara wskazuje na funkcję nie tylko religijną, ale i społeczną. Kościół był punktem odniesienia dla mieszkańców, zegar regulował życie miasta.
fot. oryginalne
[ZT]40233[/ZT]
[ZT]28851[/ZT]
[ZT]16015[/ZT]
[DAWNY]1752127873614[/DAWNY]
[ZT]43910[/ZT]
[ZT]43900[/ZT]
Laura Palmer09:23, 10.07.2025
Czy ten kościół ni był przypadkiem z żółtej cegły?
Architekt09:38, 10.07.2025
mógł być ale nie ma na to aktualnie żadnych dowodów aby był zbudowany z jasnej, być może żółtawej cegły klinkierowej.Czerwona cegła klinkierowa była najczęściej stosowanym materiałem przy budowie kościołów ewangelickich w zaborze pruskim, zwłaszcza w drugiej połowie XIX wieku.Styl neogotycki „lubował się” w czerwonej cegle, która nadawała bryle wyrazistość i surowość. Na niektórych zdjęciach kontrast jest wyraźniejszy więc można przypuszczać, ze jednak to był kolor czerwony lub wpadajacy w czerwień. Bez opisu kościoła w dokumentacji bedzie ciezko to dziś ustalić.
Makato 14:52, 10.07.2025
Szkoda że piszący artykuł nie informuje co się stało z tym pięknym kościołem, zamiast którego mamy teraz okropną „tereskę”
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Gmina: Nie będzie likwidacji stanowiska dyrektora Urzęd
Nie po to się mnoży stołki dla bezrobotnych wyznawców by je teraz likwidować- to nie po PiSiemu.
🧑🎄
13:41, 2025-07-12
Jest regulamin niedzielnego protestu w sprawie nielegal
A co śmierć Klaudii ma wspólnego z nielegalną imigracją?! Ten porąbany Kolumbijczyk wjechał do Polski całkowicie legalnie i miał prawo pobytu. Czy wyznawcom Brauna i Bąkiewicza to już całkiem na dekiel pier...o?
Debilizm
13:38, 2025-07-12
Gmina: Nie będzie likwidacji stanowiska dyrektora Urzęd
Nie dotrzymano obietnicy, ktoś sobie robi z nas jaja
Kolejny raz
11:46, 2025-07-12
Mieszkańcy apelują o ratowanie gastronomicznego miejsca
Nie ma co ratować, przeciętne jedzenie a zwłaszcza pizza. Obsługa lekko arogancka...
Gienia
10:29, 2025-07-12
0 0
Piszący pisał wielokrotnie i mówił nie jest to żadną tajemnicą, że obiekt został rozberany pod budulec. Jakbyś uważnie czytał to w tekście zobaczysz "Zobacz Także" i masz tam odnośniki do poprzednich informacji.