Zamknij

Odbudowa zamków w Polsce: mit braków i rzeczywiste liczby

06:18, 10.12.2024 Aktualizacja: 06:19, 10.12.2024
Skomentuj
  • W debacie na temat odbudowy zamków w Polsce często pojawia się argument o ich rzekomo niewielkiej liczbie w porównaniu z krajami Europy Zachodniej.

  • Twórcy strony „Zamki na nowo” opublikowali post, który krytycznie odnosi się do tego poglądu, podając szerszy kontekst oraz zwracając uwagę na sposób klasyfikacji zamków w różnych krajach.

  • O odbudowie zamków w Polsce mówił przed laty prezes PiS Jarosław Kaczyński. Skończyło się na planach.

Zwolennicy tezy o niskiej liczbie zamków w Polsce szacują ich ilość na około 400. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej liczby te mają sięgać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Wśród nich są ruiny dawnego, kazimierzowskiego zamku.

Jak zauważają autorzy strony „Zamki na nowo”, porównanie to opiera się na różnicach metodologicznych. W krajach zachodnich za zamek często uznaje się wszystkie historyczne budowle rezydencjonalne, niezależnie od ich walorów obronnych czy stanu zachowania – nawet te, które przetrwały jedynie jako archeologiczne relikty. Tymczasem w Polsce w potocznym rozumieniu mianem zamków określa się głównie średniowieczne budowle obronne. 

Według autorów, liczba zamków w Polsce przy bardziej szczegółowym podejściu może sięgać kilku tysięcy, a nawet około 10 tysięcy, jeśli wliczymy historyczne dwory, wieże na kopcach czy inne obiekty rezydencjonalne. Choć faktem jest, że we Francji czy Czechach zachowało się więcej dobrze utrzymanych zamków, to, zdaniem strony „Zamki na nowo”, odbudowywanie zamków „z pustaków licowanych cegłą” w miejscach historycznych ruin nie jest rozwiązaniem.

Twórcy postulują, aby zamiast wznoszenia nowych konstrukcji, które stanowią jedynie powierzchowne odtworzenia historycznej zabudowy, skupić się na ratowaniu istniejącego dziedzictwa. W przeciwnym razie, jak podkreślają, Polska może stać się krajem, w którym oglądać będzie można jedynie „atrapy zabytków”, porównywane do obiektów w Disneylandzie.

Załączona do wpisu mapa, choć w niskiej rozdzielczości, prezentuje jedynie najlepiej zachowane zamki w Polsce i stanowi ilustrację omawianego zagadnienia.

[ZT]37918[/ZT]

[ZT]37911[/ZT]

[ZT]37912[/ZT]

[ZT]37910[/ZT]

(PB, źródło Zamki na nowo, fot. Archiwum)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Dr. MuchaczDr. Muchacz

1 3

Już w latach 90-tych były plany otynkowania Mysiej Wieży w celu ochrony i zabezpieczenia przed erozją średniowiecznej cegły oraz spoin wapienno-gliniastych. Dlaczego porzucono te plany i nigdy do nich nie wrócono. Obecnie ten element ówczesnego Kazimierzowskiego zamku jakim jest słynna Mysia Wieża niszczeje a jak tak dalej pójdzie nasi wnukowie będą oglądać tylko nędzne szczątki tego co w przeszłości świadczyło o potędze i znaczeniu naszego miasta Kruszwicy.

09:05, 10.12.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Debil radnyDebil radny

0 0

Nawet wiem czyj to był pomysł, chciał by Mysia Wieża wyglądała tak ładnie jak w wodociągach🤣

20:29, 10.12.2024

Tadeusz GawrysiakTadeusz Gawrysiak

0 0

Uważam, że jeżeli chce się na poważnie w Kruszwicy rozwijać turystykę to trzeba podjąć jak najszybciej sprawę dalszej rozbudowy Zamku Kazimierza . Jest już koncepcja architektoniczna jego dalszej rozbudowy, są fachowcy którzy podołają temu zadaniu, co najważniejsze są też na takie przedsięwzięcia pieniądze, tylko trzeba wiedzieć gdzie się po nie udać i w jakim programie. Argumenty za jego odbudową są takie same jakie przedstawiałem w Woj. Radzie Zabytków w Toruniu, tam gdzie w Europie zdecydowano się na rekonstrukcję te zabytki żyją i pełno tam turystów. Przez 14 lat Witczak w tym temacie nic nie zrobił, ale w przekazie publicznym sam się nazywał kontynuatorem. Bogdanowicz w swoim wywiadzie mówił, że on życiu publicznym najlepiej lubi decydować, to teraz niech decyduje.


























U

13:31, 10.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%