Zamknij

W miejscu wygaszonego Domu dla Matek z Małoletnimi powstaną Jaś i Małgosia

16:57, 26.11.2024 Aktualizacja: 16:59, 26.11.2024
Skomentuj
  • Wojewoda Kujawsko-Pomorski zatwierdził wniosek Zarządu Powiatu Inowrocławskiego, umożliwiając od 1 grudnia br. uruchomienie dwóch placówek opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego przy ul. Poznańskiej w Inowrocławiu.

  • Nowe placówki, nazwane „Jaś” i „Małgosia”, zastąpią dotychczasowy Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, zapewniając miejsce dla 28 dzieci oczekujących na pieczę zastępczą.

  • Decyzja ta ma na celu poprawę dramatycznej sytuacji związanej z niedoborem miejsc w pieczy rodzinnej i instytucjonalnej, który dotyka powiat inowrocławski oraz cały kraj.

  • Krytycznie sytuację ocenia powiatowa opozycja, która również w tej sprawie przesłała swoje stanowisko.

  • Radni Rady Powiatu Inowrocławskiego z Koalicji Obywatelskiej wskazują na brak odpowiedniej diagnozy problemów społecznych przez władze powiatu, co doprowadziło do kryzysu w pieczy zastępczej.

  • Apelują o zaniechanie sprzedaży budynku „Żeroma” oraz przeprowadzenie analizy potrzeb w zakresie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Wojewoda Kujawsko - Pomorski wydał zezwolenie na prowadzenie od 1 grudnia br. 2 placówek opiekuńczo – wychowawczych typu socjalizacyjnego dla 28 dzieci przy ul. Poznańskiej w Inowrocławiu. Placówki powstaną w miejscu wygaszonego Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży i będą nosiły nazwy „Jaś” i „Małgosia”. Pozwoli to stworzyć bezpieczne warunki dla dzieci oczekujących na umieszczenie w pieczy zastępczej.

Dziś odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej sprawie. Uczestniczyli w niej: starosta Wiesława Pawłowska, wicestarosta Henryk Procek, Członkowie Zarządu Powiatu Andrzej Skrobacki i Wojciech Gerus, Alicja Aleksander dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Romuald Jaskólski dyrektor Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny.

W powiecie inowrocławskim obecnie funkcjonuje 176 rodzin zastępczych, które oferują opiekę 255 dzieciom oraz 7 placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których przebywa 113 dzieci na 98 miejsc statutowych. Aż 26 dzieci, w tym kilka rodzeństw, czeka na realizację postanowień Sądu, których Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dotąd niestety nie mogło zrealizować z uwagi na brak miejsc w pieczy instytucjonalnej i rodzinnej. Sytuacja stawała się jeszcze bardziej dramatyczna, gdy trzeba było umieścić w pieczy czworo, pięcioro rodzeństwa, a takie są na liście oczekujących. Większość z tych dzieci doświadczyła przemocy fizycznej, psychicznej, sytuacji zagrażających ich zdrowiu i życiu.

Problem niedoboru miejsc zarówno w pieczy rodzinnej, jak i instytucjonalnej jest też aktualnie jednym z najpilniejszych do rozwiązania problemów społecznych w Polsce. O natychmiastowe działania dotyczące pieczy zastępczej apelowała wielokrotnie Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

Dlatego Zarząd Powiatu Inowrocławskiego podjął już w lipcu br. intensywne starania, aby przekształcić Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w 2 placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego z uwagi na dramatyczną sytuację w pieczy zastępczej. Pomyślna decyzja Wojewody to finał naszych starań związanych z przekształceniem placówki i z radością rozpoczynamy proces umieszczenia blisko 30 dzieci w bezpiecznych, komfortowych warunkach – podkreśliła starosta Wiesława Pawłowska.

Po decyzji wojewody zadowolenia nie kryje Alicja Aleksander dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - To wielki dzień, wielkie wydarzenie, wielka sprawa. Jeżeli jest postanowienie sądu i dotyczy rodzeństwa 3,4, a nawet 5-osobowego, które musimy rozdzielić, to jest to zawsze emocjonalnie trudne. W tych dwóch nowych placówkach możemy umieścić nawet tak liczne rodzeństwo.

Przypomnijmy, Dom dla Matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży powstał przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu jako odpowiedź na brak na terenie naszego województwa miejsc, w których kobietom znajdującym się w sytuacji kryzysowej można zaoferować oprócz „dachu nad głową”, także pomoc psychologa oraz prawną. O powstanie takiego domu wnioskował zarówno Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, jak i Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Pozostałe jednostki samorządu terytorialnego województwa kujawsko-pomorskiego nie zawarły jednak z Powiatem Inowrocławskim porozumień, mimo działań nadzorczych wojewody skierowanych do powiatów z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na realizowanie ustawowego obowiązku polegającego na utworzeniu i prowadzeniu miejsc schronienia i wsparcia dla matek i ojców z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Również szeroka kampania informacyjna, rozpoczęta od momentu starań o pozyskanie środków finansowych na przedmiotową inwestycję, nie wpłynęła na zmianę podejścia samorządów, które realizują zadania w formach alternatywnych np. poprzez udzielanie schronienia w wynajmowanych mieszkaniach.

Z uwagi na ważny interes społeczny, który dotyczy najmłodszych dzieci, gdzie jest zagrożone ich zdrowie i życie podjęto decyzję o zmianie funkcji ośrodka. Zarząd Powiatu Inowrocławskiego zwrócił się z takim wnioskiem do Pani Agnieszki Dziemianowicz-Bąk Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W odpowiedzi Pani Minister wskazała wojewodę jako władnego do podjęcia decyzji o zezwoleniu na funkcjonowanie w jednym wielorodzinnym budynku, więcej niż jednej placówki opiekuńczo-wychowawczej, uwzględniając specyfikę i zadania tych placówek oraz potrzeby środowiska lokalnego. Zarząd Powiatu skierował stosowny wniosek do wojewody kujawsko-pomorskiego, wcześniej otrzymując m.in. pozytywne opinie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Państwowego Inspektora Sanitarnego i co najważniejsze Rzecznika Praw Dziecka.

Starania Zarządu Powiatu Inowrocławskiego zakończyły się powodzeniem i w dniu 22 listopada br. Zarząd Powiatu otrzymał decyzję Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, który pozytywnie rozpatrzył wniosek o pozwolenie na prowadzenie placówek opiekuńczo – wychowawczych przy ul. Poznańskiej 91.

Jesteśmy szczęśliwi, że już w najbliższym czasie placówki zapełnią się dziećmi, które zbliżające się święta spędzą w warunkach sprzyjających ich bezpieczeństwu i rozwojowi. Opozycja zarzucała nam niegospodarność, ale niegospodarnością byłoby niepodejmowanie takich działań na jakie się zdecydowaliśmy – powiedział Wicestarosta Henryk Procek.

Romuald Jaskólski dyrektor Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny podkreślił, że istnieje naprawdę pilna potrzeba, by dziecko po wydanej decyzji sądu było umieszczane w pieczy - Dziecko musi pozostawać w bezpiecznym środowisku, a z czasem w naszych placówkach tworzą się też bardzo rodzinne więzi.

Cieszę się, że „Jaś” i „Małgosia” powstają, bo te placówki oferują wspaniałe warunki dla dzieci, a przypomnę, że opozycja chciała w tym miejscu zrobić np. izbę wytrzeźwień. Izba wytrzeźwień w warunkach trzygwiazdkowego hotelu – to dopiero byłaby niegospodarność – podsumował Wojciech Gerus Członek Zarządu Powiatu.

Warto podkreślić, że Zarząd Powiatu za swoje działania na rzecz pomocy społecznej uzyskał właśnie wyróżnienie od Wojewody Kujawsko – Pomorskiego „Samorząd Przyjazny Polityce Społecznej”.

Stanowisko opozycji

W nawiązaniu do dzisiejszej konferencji Zarządu Powiatu Inowrocławskiego prosimy o przyjęcie następujących informacji:

Z informacji przekazanych podczas konferencji wynika, że władze Powiatu, mając do dyspozycji cały aparat urzędniczy, nie potrafiły dokładnie zdiagnozować problemów społecznych występujących na terenie powiatu i lekceważyły narastający problem braku miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Wojewoda reprezentujący Koalicję Obywatelską ugasił pożar wywołany działalnością kierownictwa starostwa.

Potrzeb w zakresie miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych jest znacznie więcej. Dlatego apelujemy do władz powiatu o powstrzymanie się od sprzedaży działki w centrum Inowrocławia wraz z budynkiem, w którym mieścił się popularny "Żerom", oraz przygotowanie i przedłożenie Radzie Powiatu szczegółowej analizy potrzeb w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Jesteśmy przekonani, że w przyszłości pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych na remont budynku „Żeroma” oraz np. dostosowania go częściowo do potrzeb placówki opiekuńczo-wychowawczej, częściowo na potrzeby inkubatora przedsiębiorczości dla nowo powstających firm.

Z wyrazami szacunku,

Radni Rady Powiatu Inowrocławskiego

Elżbieta Wiśniewska, Wiesław Kończal

Koalicja Obywatelska

[ZT]37588[/ZT]

[ZT]37583[/ZT]

[ZT]37581[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Kamiński JanKamiński Jan

6 1

A jak nie to to może to, i tak bez żadnych konsekwencji nieodpowiedzialni decydenci żyją sobie dalej biorąc kasę i to nie mała z naszych podatków. Natomiast normalny obywatel to za byle *%#)!& jest ścigany jak przestępca a pawłowska się śmieje, barwo normalnie brawo... Jaś i Małgosia a moze żwirek i muchomorek co albo Bolek i Lolek ? Jaja sobie robita czy jak ?

17:44, 26.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenoZeno

2 0

Jeszcze nie odpalony - a już wygaszony :-)

22:29, 26.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%