Władze powiatu zwracają uwagę, że wprowadzenie w życie zapisów umowy może doprowadzić do zalania rynku europejskiego tanimi produktami z Ameryki Południowej, takimi jak mięso, cukier, kukurydza czy biopaliwa.
Rada wskazuje na różnice w kosztach produkcji wynikające z braku obowiązku spełniania europejskich standardów produkcyjnych przez państwa Mercosur, co ich zdaniem stworzy nierówną konkurencję i zagrozi dochodom polskich rolników.
[ZT]39003[/ZT]
W szczególności podkreślono ryzyko dla rynku drobiu, gdzie Polska jest największym producentem w Unii Europejskiej. Według danych za 2023 rok eksport mięsa drobiowego osiągnął wartość 2,7 miliarda euro, stanowiąc 41% całkowitego eksportu mięsa z Polski. Rada ostrzega, że ratyfikacja umowy może doprowadzić do bankructwa wielu rodzinnych gospodarstw rolnych, co wpłynie na depopulację terenów wiejskich i pogorszenie sytuacji społeczno-ekonomicznej.
[ZT]39002[/ZT]
Rada zaapelowała do Prezesa Rady Ministrów oraz odpowiednich ministrów o działania mające na celu zablokowanie umowy, wskazując na potrzebę znalezienia mniejszości blokującej w Unii Europejskiej. W dokumencie zaznaczono, że Kujawy, jako region rolniczy o wysokiej kulturze rolnej, szczególnie odczują negatywne skutki potencjalnej ratyfikacji umowy.
[ZT]39001[/ZT]
6 3
Pieniążki chcecie, ale decyzji unii juz nie. Im więcej pieniędzy się ciagnie z uni tym wiecej wolności w podejmowaniu decyzji sie traci. Naprawde, skruktury unijne wchłonęły Polskę i do powiedzenia mamy coraz mniej.