Do zamordowania 36 mieszkańców Kruszwicy i okolic doszło 24 września 1939 roku. Od rana niemieccy żołnierze polowali na młodych mężczyzn na ulicach miasteczka. Pobitych i maltretowanych mieszkańców prowadzono na pole w Łagiewnikach gdzie okupanci dokonali straszliwej egzekucji.
- Spotykamy się co roku aby uczcić pamięć osób, które zginęły. Przypominać o ich niewinności. Każdy z kto uczestniczy w wydarzeniu jest ambasadorem dążenia do prawdy o tamtych wydarzeniach - mówił do zgromadzonych prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, Przemysław Bohonos.
Co roku w organizację marszu włącza się parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. W tym roku msze świętą poprowadził ksiądz proboszcz Wojciech Danecki. Uczestnikom towarzyszył natomiast wikariusz Mateusz Rosiński.
- Marsz zatrzymujemy co roku także przy stadionie piłkarskim. Droga do Łagiewnik to także pamięć o osobach wszystkich narodowości w tym Niemców, którzy zmarli w fatalnych warunkach po II Wojnie Światowej. Pamięć należy się bowiem wszystkim bez względu na pochodzenie - dodaje.
W Marszu Patriotycznym Kruszwica-Łagiewniki uczestniczyli uczniowie szkół ZSO w Kruszwicy, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz SP nr 1. Od początku pamięć o Łagiewnikach kultywują także kibice KP Gopło Kruszwica, którzy towarzyszą uczestnikom wydarzenia.
- Droga nie jest łatwa, zwłaszcza teraz po deszczach dojście do miejsca pamięci jest utrudnione. Mamy jednak z tyłu głowy, że my do swoich domów powrócimy, ofiary tamtych wydarzeń tej możliwości nigdy nie otrzymały - dodaje Magdalena Jagiełłowicz, członek zarządu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.
Wydarzenie zakończyło się o godzinie 17:00. Na miejscu pamięci złożono kwiaty i znicze. Fotorelację z całego przebiegu wydarzenia zapewnił Jarosław Waszak, redaktor Panoramy Kruszwickiej.
[ZT]13478[/ZT]
[ZT]13499[/ZT]
Wydano zarządzenie w sprawie miejsc szpitalnych w Gmini
Szkoła w Chełmcach? trochę dziwne bo jak znam historię to jako szpital na wypadek wojny(co prawda wojskowy) przygotowana była SP nr 2 (Tysiąclatka) oczywiście to były czasy "zimnej wojny" ale takie założenia techniczne niby ten obiekt miałmieć- wszak wtedy był budowany, nie wiem co się tam przez dziesiątki lat pozmieniało, ale mając na uwadze że jak coś miało spełniać standardy militarne to ta konstrukcja zapewne posiada jakieś wzmocnienia w konstrukcji a Chełmce?- wątpię. A my mamy już Sekretarza Gminy czy może jeszcze mamy starego, który to ma ogarnąć?
Stary Wiarus
21:19, 2025-07-13
Kruszwickie adresy z przeszłości: Między Zagoplem a daw
Te zdjęcia są tak dobre, że rozumiem Jana. Prosimy o więcej😮
Laura Palmer
19:59, 2025-07-13
Sondaż dla "Rz": Polacy za ponownym liczeniem
Nie Polacy tylko tęczowe bążurki, natomiast pisiorki są zadowolone z nowego prezydęta 💩🤣👎😮🙂💩🔥❤️
Dersu Uzała
15:14, 2025-07-13
Kruszwickie adresy z przeszłości: Między Zagoplem a daw
Nie ma więcej zdjęć?
Jan
13:37, 2025-07-13