Zamknij

Strajk Chłopski na Kujawach upamiętniony. Wspominano wydarzenia z 1981 roku

DJ + 09:42, 17.04.2023 Aktualizacja: 10:43, 08.05.2023

W kwietniu 1981 roku doszło na Kujawach i Pomorzu oraz całym kraju do tzw. strajku chłopskiego. Strajki rolników są uznawane za "wydarzenie bezprecedensowe".

"To były wydarzenia bezprecedensowe. Od PSL mikołajczykowskiego ruch chłopski nie widział takiej integracji jaka miała miejsce wtedy" – mówi dr Iwaneczko.

W konsekwencji strajków rolnicy wywalczyli m.in. gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym, zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi.

Strajki miały miejsce m.in. w Bydgoszczy i Inowrocławiu. W kwietniu  zajęto budynek partii w Inowrocławiu gdzie siedzibę miała m.in. partia Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Głównym postulatem strajkujących była zgoda na powołanie "Solidarności" rolniczej. "Takiej zgody nie uzyskali w wyniku strajku. (…) Jednak ta mobilizacja i integracja środowisk rolniczych tutaj w Rzeszowie i w Ustrzykach Dolnych doprowadziła w ostateczności do powołania "Solidarności" Rolników Indywidualnych" – podkreśla dr. Iwaneczko.

Strajkujących upamiętniono m.in. w Radłówku gdzie poświęcono "Krzyż chłopskiej doli". To miejsce ważne dla rolniczej Solidarności. Zginął tam bowiem znany kujawski działacz antykomunistyczny Piotr Bartoszcze. Inicjatorem był społeczny komitet „Solidarni-Wieś Pamięta”.


- Ci wszyscy, którzy wtedy zaryzykowali i postanowili strajkować, aby ubiegać się o swoje prawa, ryzykowali często własne życie, dlatego należy się im cześć i szacunek - mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. 

[FOTORELACJA]2945[/FOTORELACJA]

[ZT]23538[/ZT]

[ZT]23537[/ZT]

[ZT]23530[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%