Zamknij

Bunt Zbigniewa i bitwa w Kruszwicy

11:09, 02.02.2025 Aktualizacja: 11:53, 02.02.2025
Skomentuj

Wydarzenia z lat 1093–1096

1093 – Zbigniew zostaje uprowadzony z klasztoru w Saksonii przez przeciwników Sieciecha i znajduje schronienie u komesa wrocławskiego Magnusa. Władysław Herman i Sieciech bezskutecznie próbują uzyskać wsparcie węgierskie i czeskie przeciwko Zbigniewowi.

1093/1094 – We Wrocławiu dochodzi do ugody, na mocy której Władysław Herman przywraca Zbigniewowi prawa do dziedzictwa.

1096 – Rozpoczyna się wojna Zbigniewa przeciwko Władysławowi Hermanowi i Sieciechowi. W maju Brzetysław II najeżdża Śląsk, zdobywa Bardo i buduje nowy gród – Kamieniec Ząbkowicki. Zbigniew ucieka do Kruszwicy, gdzie zostaje pokonany w bitwie nad Gopłem. Miasto zostaje zniszczone przez wojska Władysława Hermana i Sieciecha, a Zbigniew trafia do niewoli w Sieciechowie.

W 1096 roku Zbigniew znalazł się w trudnym położeniu – od północy osaczał go Władysław Herman, a od południa Brzetysław II. W obliczu przewagi wrogich sił ratował się ucieczką do Kruszwicy, gdzie otrzymał wsparcie Pomorzan. Tam doszło do bitwy nad jeziorem Gopło, jednak starcie zakończyło się klęską Zbigniewa. Po porażce spędził kilka miesięcy w więzieniu.

Sytuacja polityczna sprzyjała wrogom Zbigniewa – po śmierci węgierskiego króla Władysława w 1095 roku Sieciech ponownie wzmocnił swoją pozycję, a książę Władysław Herman, będący pod jego wpływem, odsunął się od pierworodnego syna. Brzetysław II, wspierający interesy Bolesława Krzywoustego, wkroczył na Śląsk i obległ Bardo, wierne Zbigniewowi, podczas gdy Herman podszedł pod Wrocław. Zbigniew, pozbawiony poparcia możnych i obawiając się o swoje życie, zbiegł do Kruszwicy, licząc na wsparcie tamtejszego rycerstwa i Pomorzan.

Kroniki wspominają o intensywnych przygotowaniach obu stron do wojny. W Kruszwicy czekało na Zbigniewa siedem hufców rycerstwa oraz posiłki Pomorzan, co świadczy o długotrwałych staraniach o zgromadzenie sił. Jednak w decydującym starciu nad Gopłem przewaga wojsk Władysława Hermana okazała się miażdżąca. Bitwa nie przerodziła się w oblężenie grodu, lecz rozegrała się w otwartym polu. Anonim Gall podkreśla rozmiar klęski Zbigniewa, wspominając o ogromnej liczbie zabitych i krwi, która miała splamić wody jeziora Gopło do tego stopnia, że chrześcijanie nie chcieli spożywać pochodzących z niego ryb.

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Tadeusz GawrysiakTadeusz Gawrysiak

3 1

Ponowne dobre przypomnienie na łamach portalu dawnej minionej już przeszłości Kruszwicy. Solidna porcja wiedzy historycznej na temat tego okresu oraz piękne ilustracje przedstawiające te dzieje. Ciekawe czy przy ich tworzeniu nie pomógł program AI?
Ech stare dzieje, a co my współcześni zostawimy po sobie, kolejny raz, aż do znudzenia powtarzam, trzeba dalej kontynuować stopniowo rekonstrukcję Zamku Kazimierza Wielkiego to z pewnością wzbudzi zainteresowanie w kraju i przyciągnie tak oczekiwanych przez nas turystów. A gdyby do tego na dawnej strzelnicy stworzyć skansen archeologiczny " Dwór Starego Wisza " to byłyby miejsca które na stałe weszłyby w program zwiedzania Kruszwicy. Założenia finansowo-budowlane takiego skansenu szczegółowo już przedstawiłem we wcześniejszym artykule. A nie snuć mrzonki, że budowa drogiego i kosztownego w utrzymaniu lodowiska przyciągnie do nas turystów. Trafnie jeden z internautów to skomentował " już widzę jak autobus z wycieczką turystów wjeżdża na parking pod Mysią Wieżą i wszyscy zaraz lecą na lodowisko".

13:17, 02.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%