Z prośbą o pomoc w poszukiwaniu swoich krewnych, Pan Adam zwrócił się m.in. do naszego portalu informacyjnego. Jedna z linii jego rodziny Wysockich wywodzi się z okolic Gopła.
- Przedstawicielem rodziny był m.in. Antoni Wysocki, urodzony w miejscowości Bachorce, syn Józefa i Józefy zd. Wieczorek. Antoni był powstańcem Wielkopolskim walczącym w batalionie nadgoplańskim a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełnił służbę w 59 PP w stopniu sierżanta - przypomina Pan Adam.
Antoni Wysocki zmarł 28.02.1981 roku w Inowrocławiu. Spoczął na cmentarzu przy ulicy Marulewskiej. Mąż Konstancji Wysockiej.
Na stronie powstancy-wielkopolscy.pl czytamy:
"Antoni Wysocki, podporucznik mianowany/strzelec. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim walcząc z bronią w ręku. Od 1 do 3 stycznia 1919 roku uczestniczył w oswobadzaniu Kruszwicy i okolicznych wiosek. Stąd z oddziałem kruszwickim wyjechał do Mątew i 5 stycznia 1919 roku z oddziałem wymaszerował do Inowrocławia. Pod dowództwem por. Ignacego Nowaka brał udział w walkach o Pocztę i Powiatową Komendę Uzupełnień przy ul. 6 Stycznia. W godzinach wieczornych uczestniczył w eskorcie osłaniającej Niemców opuszczających koszary, konwojując ich do Jaksic. Od 10 do 11 stycznia uczestniczył w walkach o Złotniki Kujawskie, podczas których został ranny w prawe podudzie. Rana była lekka, to też po kilku dniach wrócił do oddziału walcząc na froncie północnym do czasu zakończenia działań zbrojnych"
A. Wysocki był założycielem Spółdzielni Inwalidów Wojennych, współorganizatorem Związku Inwalidów, współzałożycielem Oddziału Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Był też I v-prezesem i kierownikiem grupy środowiskowej Powstańców Wlkp. Co do jego służby wojskowej to w latach 1919-1932 służy w 59 Pułku Piechoty, w latach 1938-1939- Baon Wartowniczy w stopniu sierżanta. Odznaczony Medalem Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaką Grunwaldzką.
Mieszkał w Inowrocławiu przy ulicy Waryńskiego 6. Antoni miał brata Leona,który figuruje w zestawieniu "Lista członków Towarzystwa Pszczelarzy z Kruszwicy w latach trzydziestych XX wieku". Miał dwóch braci.
- Wiem, że miał kilku braci między innymi Leona, którego znalazłem w "Liście członków Towarzystwa Pszczelarzy z Kruszwicy w latach 30-tych XX wieku". Może wiedzą Państwo gdzie szukać żyjących krewnych moich kuzynów? - pisze Pan Adam.
Osoby, które znają losy kruszwickiej rodziny Wysockich proszone są o kontakt z redakcją pod numerem telefonu 667-634-920 lub adresem e-mail [email protected].
[POGODA]1595261468400[/POGODA]
[DAWNY]1595261475813[/DAWNY]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Tytuł dzbana roku otrzymuje kierowca tegoż zestawu.
Juror
22:28, 2025-07-02
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Na Zagoplu od dawna nie kosi się trawników. Może wreszcie gmina przypomni sobie, że Kruszwica to nie tylko centrum.
Olo
15:17, 2025-07-02
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Ciekawe czy miał cymbał radio? Włączone i co w nim usłyszał od kolegów po fachu ? Buahhaaaa
Katamaraniarz
09:37, 2025-07-02
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Kupa to naturalny nawóz, ważne jest aby ludzie defekujący swoimi psami nie robili tego na chodnikach i miejscach gdzie kupa ma mniejsze szanse przeniknięcia do gleby i użyźnienia jej.
Nurek
08:05, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz