Zamknij

Praca jako grafik w Bydgoszczy. Gdzie szukać zatrudnienia?

09:32, 06.06.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 09:32, 06.06.2024

Bydgoszcz prężnie się rozwija. Największe miasto województwa pomorsko-kujawskiego przyciąga przedsiębiorców, również tych z branży kreatywnej. W mieście działają i wciąż otwierane są nowe firmy technologiczne, nie brakuje też agencji reklamowych, w których zatrudnienie mogą znaleźć m.in. graficy. Jak wymagania niesie praca jako grafik? Ile można zarobić w tym sektorze i gdzie warto szukać zleceń?

Jak wygląda rynek pracy dla zawodów kreatywnych w Bydgoszczy?

Według danych Barometru zawodów w powiecie bydgoskim istnieje równowaga między popytem i podażą w zawodzie grafika komputerowego. W powiecie sąsiednim, w Toruniu, zauważany jest deficyt pracowników z tej branży. Praca grafika pozwala na hybrydową formę zatrudnienia lub wykonywanie zadań całkowicie zdalnie, dlatego mieszkając w Bydgoszczy, można z powodzeniem znaleźć zajęcie z tego obszaru, zarówno w lokalnych firmach, jak i przedsiębiorstwach z innych regionów. Wiele osób także realizuje zlecenia dla różnych klientów, pracując jako freelancerzy, lub zakładając własną działalność gospodarczą. 

Opinie na platformie GoWork.pl dotyczące firm zajmujących się brandingiem i tworzących grafiki, mogą być pomocne w poszukiwaniach pracy. 

Praca jako grafik – wymagania 

Praca jako grafik komputerowy to wymarzone zajęcie dla osób, które chcą łączyć artystyczne zdolności z umiejętnościami technicznymi, mają silny zmysł estetyczny i zamiłowanie do tworzenia wizualnych projektów. Pragnąc spełniać się w tej branży, trzeba odznaczać się dużą kreatywnością, umieć przeistaczać abstrakcyjne wizje w rzeczywiste realizacje, które będą trafiały w oczekiwania klientów. 

Praca grafika możliwa jest po ukończeniu studiów wyższych z tej dziedziny lub też animacji komputerowej, czy specjalistycznych kierunków z tego obszaru, które tworzone są przez szkoły artystyczne i zawodowe. Bez wątpienia wykształcenie to silny atut, jednak w tej branży najważniejsze są umiejętności. Dlatego zatrudniani są również ludzie bez dyplomu. 

Żeby podjąć pracę jako grafik komputerowy, niezbędna jest umiejętność rysunku, a także obsługa programów graficznych. Ważne też są zdolności techniczne, sprawność w obsługiwaniu nowoczesnych narzędzi potrzebnych do realizacji projektów. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą rozumieć proporcje, kompozycje, topografię i doskonale rozróżniać kolory. Powinny też potrafić słuchać i doradzać, być komunikatywne, a także dobrze zorganizowane, by współpraca z klientami przebiegała efektywnie. 

Jak wyglądają zarobki w tej branży? Gdzie szukać pracy?

Praca grafika jest wyceniana w zależności od systemu rozliczeń – formy współpracy – czy jest zatrudniony na etacie, podlega pod agencje, czy wykonuje zlecenia bezpośrednio dla klientów. Według portalu Wynagrodzenia.pl średnie zarobki osób pracujących w tym zawodzie wynoszą 5830 zł brutto, 25% grafików zarabia więcej niż 7080 zł. Wysokość pensji może być różna ze względu na doświadczenie grafików, umiejętności, czy też renomę marki, jaką sobie wypracowali. Bardzo ważne jest przygotowanie swojego portfolio, które jest zachętą dla potencjalnych klientów. 

Zatrudnienia jako grafik w Bydgoszczy warto szukać w serwisie pracy, gdzie też dostępne są opinie o firmach z Bydgoszczy, pozostawiane przez aktualnych i byłych pracowników. Przeglądając portal, można filtrować wyniki wyszukiwania, precyzując pożądaną formę zatrudnienia – rodzaj umowy, tryb pracy, czy wymiar etatu. Również dobrze jest przeglądać grupy branżowe, czy aplikować bezpośrednio do firmy, wykorzystując formularze dostępne na ich stronach. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%