Zamknij

Babka Zbigniewa zadbała o jego wykształcenie

11:09, 02.02.2025 Aktualizacja: 11:53, 02.02.2025
Skomentuj

Początkowo babka Dobronega czuwała nad jego wykształceniem w szkole katedralnej w Krakowie

Dobroniega (Dobroniega, Dobrognewa) Maria Rurykowiczówna (ur. przed 1012, zm. 1087 w Krakowie) była córką wielkiego księcia kijowskiego Włodzimierza Wielkiego lub, według innej wersji, Jarosława Mądrego. Około 1038-1039 roku poślubiła Kazimierza I Odnowiciela, księcia polskiego, wzmacniając tym samym sojusz Polski z potężną wówczas Rusią.

Z małżeństwa tego narodziło się kilkoro dzieci, w tym przyszły książę Polski Władysław I Herman, ojciec Zbigniewa. Dobroniega odegrała istotną rolę w wychowaniu i edukacji swojego wnuka, początkowo nadzorując jego naukę w szkole katedralnej w Krakowie. Była świadkiem upadku i wygnania swojego najstarszego syna, Bolesława II Śmiałego, a jej długie życie obejmowało zarówno okres odbudowy Polski po kryzysie politycznym, jak i rządy jej młodszego syna Władysława Hermana.

Zmarła w Krakowie w 1087 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo jako księżna, która poprzez swoje małżeństwo i relacje dynastyczne wpłynęła na politykę Europy Środkowo-Wschodniej.

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Tadeusz GawrysiakTadeusz Gawrysiak

3 1

Ponowne dobre przypomnienie na łamach portalu dawnej minionej już przeszłości Kruszwicy. Solidna porcja wiedzy historycznej na temat tego okresu oraz piękne ilustracje przedstawiające te dzieje. Ciekawe czy przy ich tworzeniu nie pomógł program AI?
Ech stare dzieje, a co my współcześni zostawimy po sobie, kolejny raz, aż do znudzenia powtarzam, trzeba dalej kontynuować stopniowo rekonstrukcję Zamku Kazimierza Wielkiego to z pewnością wzbudzi zainteresowanie w kraju i przyciągnie tak oczekiwanych przez nas turystów. A gdyby do tego na dawnej strzelnicy stworzyć skansen archeologiczny " Dwór Starego Wisza " to byłyby miejsca które na stałe weszłyby w program zwiedzania Kruszwicy. Założenia finansowo-budowlane takiego skansenu szczegółowo już przedstawiłem we wcześniejszym artykule. A nie snuć mrzonki, że budowa drogiego i kosztownego w utrzymaniu lodowiska przyciągnie do nas turystów. Trafnie jeden z internautów to skomentował " już widzę jak autobus z wycieczką turystów wjeżdża na parking pod Mysią Wieżą i wszyscy zaraz lecą na lodowisko".

13:17, 02.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%