Zamknij

Sala historyczna będzie nosić imię Wojciecha Dzieduszyckiego [FOTO]

13:39, 08.06.2022 . Aktualizacja: 20:29, 08.06.2022
Skomentuj

W Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia  przy ulicy Popiela 3 odbyła się uroczystość nadania sali historycznej "U źródeł polskości" imienia dr hab. Wojciecha Dzieduszyckiego.

W odsłonięciu tablicy upamiętniającej zmarłego przed laty archeologa, wziął udział wojewoda kujawsko-pomorski, przedstawiciele kruszwickiego samorządu oraz żona badacza i zaproszeni goście.

Profesor Wojciech Dzieduszycki był polskim archeologiem.  Specjalizował się w archeologii pradziejowej i średniowiecza; nauczyciel akademicki związany z Polską Akademią Nauk oraz Uniwersytetem Zielonogórskim.

[FOTORELACJA]2539[/FOTORELACJA]

Urodził się w 1946 roku w Poznaniu, gdzie w 1965 roku zdał egzamin maturalny w III Liceum Ogólnokształcącym. W tym samym roku podjął studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, które zakończył zdobywając tytuł magistra w 1970 roku na podstawie pracy pt. Ceramika z wczesnośredniowiecznego Kaszowa w pow. milickim.

Jeszcze w trakcie studiów w 1968 roku rozpoczął pracę w poznańskim Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Dwa lata później po otrzymaniu dyplomu magisterskiego został tam zatrudniony na stanowisku asystenta. W 1977 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy Wczesnośredniowieczna ceramika kruszwicka na tle rozwoju ceramiki wczesnopolskiej, a w 1978 roku awansował na stanowisko adiunkta. W 1996 roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pt. Kruszce w systemach wartości i wymiany społeczeństwa Polski wczesnośredniowiecznej. Rok później na poznańskim oddziale PAN awansował na stanowisko docenta.

Profesor Wojciech Dzieduszycki był honorowym obywatelem Kruszwicy.

Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół problematyki związanej z archeologią pradziejową i średniowieczną, dziejami kultury materialnej i duchowej, zagadnieniami systemów wartości i wymiany, rolą symboliki w dziejach społeczeństw pradziejowych i średniowiecznych, ekologią historyczną oraz dziejami ośrodków wczesnopaństwowych w Polsce. Do jego najważniejszych prac należą:

  • Wczesno miejska ceramika kruszwicka w okresie od 2 połowy X wieku do połowy XIV wieku, Wrocław 1982.
  • Gopło. Przyroda i człowiek, Poznań 1993, współautor.
  • Kruszce w systemach wartości i wymiany społeczeństwa Polski wczesnośredniowiecznej, Poznań 1995.

[ZT]20381[/ZT]

[ZT]20371[/ZT]

[ZT]20365[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%