Zamknij
,
Kontynuujemy nowy cykl materiałów na portalu MojaKruszwica.pl.  Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę publikujemy historię kruszwickich kamienic i domów.
,
Kontynuujemy nowy cykl materiałów na portalu MojaKruszwica.pl.  Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę publikujemy historię kruszwickich kamienic i domów.
,
Historia jednego zdjęcia: Ksiądz Leon Kijewski podczas Mszy Świętej w Kruszwicy
,
Kruszwickie adresy z przeszłości: Magazyny i warsztaty "GSSCh". Tylko część z nich przetrwała
,
Zapraszamy na nowy cykl materiałów na portalu MojaKruszwica.pl.  Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będziemy publikować historie kruszwickich kamienic.
,
Zapraszamy na nowy cykl materiałów na portalu MojaKruszwica.pl.  Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będziemy publikować historie kruszwickich kamienic. Prezentowane informacje pochodzą z dokumentów publicznych, archiwów państwowych oraz ksiąg wieczystych spisywanych przez urzędników w XX wieku. Dziś zapraszamy na piętnastą część naszego cyklu. Dzięki dokumentacjom konserwatorów zabytków 
,
Piątkowe ciekawostki z przeszłości: Ewangelicki cmentarz przy Dobrej
1
,
Warzymowo – hipotetyczne miejsce narodzin Piasta Kołodzieja
2
,
Na 25 km długim i do 3,5 km szerokim Gople, w jego południowej części, wcina się w toń jeziora od strony zachodniego brzegu - kierując się ku północy - półwysep Potrzymiech o długości ok. 7,7 km. U jego nasady znajduje się niewielka wieś Ostrówek, do której dotrzeć możemy od strony wschodniej - chyba największą atrakcją tego miejsca - promem Złotowo-Ostrówek. Również dotrzeć tutaj możemy od strony zachodniej drogą asfaltową z kierunków Lubstówek i Łuszczewo.  Analizując mapy z końca XIX w. łatwo zauważyć, że na Potrzymiech można było dojechać jeszcze dwoma innymi promami, a mianowicie z Lachmirowic do folwarku Alsen i z Siemionek do folwarku Seehof. W latach międzywojennych doszły jeszcze dwa kolejne promy - z Kościeszek i z Rzeszynka. Łącznie było pięć przepraw promowych, z których dziś pozostała jedna, Złotowo - Ostrówek.
3
,
Reklama Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w Bydgoszczy oddział Kruszwica z roku 1974.
,
Hotel Gopło, Cukrownia, Dworzec i Mysza Wieża - na widokówce z 1899 roku
,
XXII Puchar Gordona Benneta: Balon Gopło miało niezwykłą funkcję, wskazywał kierunek i siłę wiatru
,
Problemy okupanta w Kruszwicy. Zakład Gazowy jedynym źródłem energii w mieście w czasie wojny
,
Pierwszy raz pojawiła się w Inowrocławiu 105 lat temu. Współcześnie, w rocznicę tego wydarzenia, potomkowie powstańców wielkopolskich i pasjonaci historii, odwiedzają nasze miasto. Kompania Witkowska znów stanęła dziś na inowrocławskim dworcu kolejowym.
,
Ponad 50 lat temu odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego

OSTATNIE KOMENTARZE

Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc

Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?

Vlad Palovnik

22:14, 2025-07-01

Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro

A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.

Agnieszka

19:12, 2025-07-01

O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie

Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄

12:51, 2025-07-01

Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na

Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.

...

08:55, 2025-07-01